2024 Paris Olimpiyatları ‘na katılacak son 4 takımın belirleneceği FIBA Olimpiyat Eleme Turnuvaları yaklaşıyor ve bu turnuvalar hakkında bilmeniz gereken her şey burada.
Bu makale format, gruplar, katılan tüm takımlar ve kadroları gibi önemli bilgileri içermektedir. Keyifli okumalar.
Turnuvaların Formatı
Dört Olimpiyat Eleme Turnuvası 2 Temmuz – 7 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Dört ev sahibi ülke arasında Yunanistan (Pire), Letonya (Riga), Porto Riko (San Juan) ve İspanya (Valencia) yer alıyor.
Her turnuvada altı takım iki gruba ayrılıyor. Her gruptan ilk iki takım yarı final aşamasına yükselecek. Ancak, sadece 2024 FIBA Olimpiyat Eleme Turnuvası’nın 4 galibi 2024 Paris Olimpiyat Oyunları’na bilet alabilecekler.
Ayrıca Paris Olimpiyatlarında yer almayı garantileyen 8 milli takımı da hatırlatmak isterim:
Fransa (ev sahibi)
Amerika Birleşik Devletleri
Kanada
Avustralya
Güney Sudan
Japonya
Sırbistan
Almanya
Olimpiyat Eleme Turnuvalarındaki Gruplar
Daha önce de belirttiğimiz gibi, dört Olimpiyat Eleme Turnuvası düzenlenecek. Aşağıda her turnuvada yer alacak grupları görebilirsiniz.
Pire-Yunanistan Eleme Turnuvası
A grubu B grubu Slovenya Mısır Yeni Zelanda Yunanistan Hırvatistan Dominik Cumhuriyeti
Riga-Letonya Eleme Turnuvası
A grubu B grubu Gürcistan Brezilya Filipinler Kamerun Letonya Karadağ
San Juan-Porto Riko Eleme Turnuvası
A grubu B grubu Mexico Italy Ivory Coast Puerto Rico Lithuania Bahrain
Valencia-İspanya Eleme Turnuvası
A grubu B grubu Lübnan Finlandiya Angola Polonya İspanya Bahamalar
Eleme Turnuvalarında Mücadele Edecek Tüm Takımların Kadroları
HIRVATİSTAN
Oyuncu Kulüp Goran Filipovic Igokea m:tel (Bosna Hersek) Borna Kapusta Studenski Centar Derby (Karadağ) Jaleen Smith Partizan Mozzart Bet Belgrade (Sırbistan) Filip Kruslin Banco di Sardegna Sassari (İtalya) Mario Hezonja Real Madrid (İspanya) Mateo Dreznjak Studenski Centar Derby (Karadağ) Toni Nakic Rio Breogan (İspanya) Dario Saric Golden State Warriors (NBA) Dario Dreznjak KK Zadar (Hırvatistan) Ivica Zubac Los Angeles Clippers (NBA) Danko Brankovic FC Bayern Munich (Almanya) Ivan Vranes Uniclub Casino – Juventus Utena (Litvanya)
DOMİNİK CUMHURİYETİ
Oyuncu Kulüp Antonio Pena Gladiadores (Venezüela) Angel Nunez Slask Wroclaw (Polonya) Jean Montero Morabanc Andorra (İspanya) Victor Luz Caribbean Storm (Kolombiya) Andris De Leon PGE Spjnia Stargard (Polonya) Andres Feliz Joventut Badalona (İspanya) Eloy Vargas Titanes de Barranquilla (Kolombiya) Miguel Angel Simon Garcia Reales de la Vega (Dominik Cum.) Eddy Polanco Real Betis (İspanya) Adonys Henriquez Real Esteli (Nikaragua) Chris Duarte Sacramento Kings (NBA) Luis Santos Aguada (Uruguay)
MISIR
Oyuncu Kulüp Kaim Elgizawy – Youssef Helmy – Ahmed Metwaly – Youssef Shehata Al Ittihad Alexandria (Mısır) Omar Hussein Zamalek (Mısır) Amr El Gendy Al Ahly (Mısır) Omar El-Sheikh Pully Lausanne Foxes (İsviçre) Haytham Khalifa Al Ittihad Alexandria (Mısır) Patrick Gardner Al Ahly (Mısır) Khaled Abdelgawad – Anas Mahmoud Al Ahly Tripoli (Libya) Omar Oraby Al Ahly (Mısır)
YUNANİSTAN
Oyuncu Kulüp Kostas Papanikolaou Olympiacos Piraeus (Yunanistan) Nick Calathes AS Monaco (Fransa) Giannoulis Larentzakis Olympiacos Piraeus (Yunanistan) Giannis Antetokounmpo Milwaukee Bucks (NBA) Georgios Papagiannis Fenerbahce Beko Istanbul (Türkiye) Konstantinos “Dinos” Mitoglou Panathinaikos AKTOR Athens (Yunanistan) Thomas Walkup Olympiacos Piraeus (Yunanistan) Kostas Antetokounmpo Panathinaikos AKTOR Athens (Yunanistan) Vassilis Charalampopoulos Türk Telekom (Türkiye) Dimitris Moraitis Panathinaikos AKTOR Athens (Yunanistan) Panagiotis Kalaitzakis Panathinaikos AKTOR Athens (Yunanistan) Vassilis Toliopoulos Aris Midea Thessaloniki (Yunanistan)
YENİ ZELANDA
Oyuncu Kulüp Flynn Cameron Taranaki Mountainers (Yeni Zelanda) Finn Delany Casademont Zaragoza (İspanya) Sam Mennenga AS Karditsas (Yunanistan) Tyrell Harrison Southern Districts Spartans (Avustralya) Shea Ili Geelong United (Avustralya) Izayah Le’Afa Wellington Saints (Yeni Zelanda) Jordan Ngatai Hawkes Bay Hawks (Yeni Zelanda) Ethan Rusbatch Franklin Bulls (Yeni Zelanda) Reuben Te Rangi Auckland Tuatara (Yeni Zelanda) Tom Vodanovich Auckland Tuatara (Yeni Zelanda) Corey Webster Auckland Tuatara (Yeni Zelanda) Yanni Wetzell ALBA Berlin (Almanya)
SLOVENYA
Oyuncu Kulüp Miha Cerkvenik Krka (Slovenya) Vlatko Cancar Denver Nuggets (NBA) Ziga Dimec Anwil Wloclawek (Polonya) Luka Doncic Dallas Mavericks (NBA) Zoran Dragic Cedevita Olimpija (Slovenya) Gregor Hrovat JDA Dijon (Fransa) Aleksej Nikolic Chalon (Fransa) Edo Muric Cedevita Olimpija (Slovenya) Luka Scuka Cedevita Olimpija (Slovenya) Klemen Prepelic – Leon Stergar Krka (Slovenya) Josh Nebo Olimpia Milan (İtalya)
BREZİLYA
Oyuncu Kulüp Marcelinho Huertas Lenovo Tenerife (İspanya) Yago dos Santos Crvena Zvezda (Sırbistan) Raul Neto Fenerbahçe (Türkiye) Georginho De Paula ratiopharm Ulm (Almanya) Didi Louzada Flamengo (Brezilya) Vitor Benite Zunder Palencia (İspanya) Leo Meindl Alvark Tokyo (Japonya) Gui Santos Golden State Warriors (NBA) Lucas Dias Sesi Franca (Brezilya) Bruno Caboclo Partizan (Sırbistan) Joao Marcelo – Cristiano Felicio Coviran Granada (İspanya)
KAMERUN
Oyuncu Kulüp Paul Eboua Vanoli Basket (İtalya) Tamenang Choh CSKA (Bulgaristan) Samir Gbetkom Antibes Sharks (Fransa) Brice Eyaga Bidias CO Pont de Cheruy (Fransa) Arnold Kome F.A.P. (Kamerun) Fabien Quentin Philibert Ateba Saint Vallier Basket Drome (Fransa) Roland L’Amour Nyama Jobstairs Gieben 46ers (Almanya) Roger Moute A Bidias Saint Chamond Basket Vallee (Fransa) Jordan Bayehe Happy Casa Brindisi (İtalya) Abdourachid Tetchueng Fordham University (ABD) Williams Narace Le Mans (Fransa) Jeremiah Hill Runa-basket (Rusya)
GÜRCİSTAN
Oyuncu Kulüp Rati Andronikashvili Casademont Zaragoza (İspanya) Sandro Mamukelashhvili – Kakhaber Jintcharadze TSU Tbilisi (Gürcistan) Duda Sanadze Atomeromu SE (Macaristan) Giorgi Korsantia Kutaisi (Gürcistan) Aleksandre Phevadze TSU Tbilisi (Gürcistan) Tornike Shengelia Virtus Bologna (İtalya) Luka Maziashvili Kavkasia (Gürcistan) Joseph Thomasson – Goga Bitadze – Giorgi Ochkhikidze Kutaisi (Gürcistan) Ilia Londaridze Kavkasia (Gürcistan)
LETONYA
Player Team Rodions Kurucs UCAM Murcia (Spain) Mareks Mejeris Cluj Napoca (Romania) Davis Bertans Charlotte Hornets (NBA) Dairis Bertans VEF Riga (Latvia) Janis Timma Obradoiro (Spain) Rolands Smits Zalgiris Kaunas (Lithuania) Arturs Strautins Derthona (Italy) Janis Strelnieks Obradoiro (Spain) Klavs Cavars Yokohama (Japan) Rihards Lomazs Virtus Bologna (Italy) Arturs Zagars Wolves Vilnius (Lithuania) Kristers Zoriks Petkim Spor (Turkey)
KARADAĞ
Oyuncu Kulüp Kendrick Perry Unicaja Malaga (İspanya) Igor Drobnjak SC Derby (Karadağ) Petar Popovic Buducnost (Karadağ) Luka Bogavac SC Derby (Karadağ) Dino Radoncic Bayern Munich (Almanya) Andrija Slavkovic Buducnost (Karadağ) Emir Hadzibegovic SC Derby (Karadağ) Aleksa Ilic KK Spartak Subotica (Sırbistan) Vasilije Bacovic SC Derby (Karadağ) Marko Simonovic Bahçeşehir Koleji (Türkiye) Djordije Jovanovic Ontario Clippers (G-League) Nikola Vucevic Chicago Bulls (NBA)
FİLİPİNLER
Oyuncu Kulüp June Mar Fajardo San Miguel Beermen (Filipinler) CJ Perez San Miguel Beermen (Filipinler) Chris Newsome Meralco Bolts (Filipinler) Justine Brownlee Pelita Jaya (Endonezya) Japeth Aguilar Barangay Ginebra San Miguel (Filipinler) Scottie Thompson Barangay Ginebra San Miguel (Filipinler) Calvin Oftana TNT Tropang Giga (Filipinler) Dwight Ramos Levanga Hokkaido (Japonya) Kai Sotto Yokohama B-Corsairs (Japonya) Kevin Quiambao De La Salle University (Filipinler) Carl Tamayo Changwon LG Sakers (Güney Kore) Mason Amos Ateneo de Manila University (Filipinler)
İTALYA
Oyuncu Kulüp Marco Spissu Venezia (İtalya) Nico Mannion Varese (İtalya) Awudu Abass Virtus (İtalya) Stefano Tonut Olimpia Milan (İtalya) Danilo Gallinari Milwaukee Bucks (NBA) Nicolo Melli Fenerbahçe (Türkiye) Giampaolo Ricci Olimpia Milano (İtalya) Giordano Bortolani Olimpia Milano (İtalya) Guglielmo Caruso Olimpia Milano (İtalya) Achille Polonara Virtus (İtalya) Alessandro Pajola Virtus (İtalya) John Petrucelli Brescia (İtalya)
FİLDİŞİ SAHİLİ
Player Team Assemian Moulare JA Vichy Clermont (France) Nisre Zouzoua Seydou Legacy Athletique Club (Guinea) Lionel Kouadio Club Baloncesto Moron (Spain) Maxence Dadiet Toulouse Basket Club (France) Solo Diabate Al Ahly Benghazi (Libya) Vafessa Fofana BCM Gravelines Dunkerque (France) Amadou Sidibe Sporon KC (Hungary) Patrick Tape BC Nokia (Finland) Deon Thompson KCC Egis Basketball Club (South Korea) Cedric Bah JA Vichy Clermont (France) Joseph Mobio CS Pallacanestro Trapani SSDARL (Italy) Jean Philippe Dally Champagne Basket (France)
LİTVANYA
Oyuncu Kulüp Rokas Jokubaitis FC Barcelona (İspanya) Lukas Lekavicius Zalgiris (Litvanya) Tomas Dimsa Zalgiris (Litvanya) Deividas Sirvydis Zalgiris (Litvanya) Marius Grigonis Panathinaikos (Yunanistan) Arnas Butkevicius Zalgiris (Litvanya) Edgaras Ulanovas Zalgiris (Litvanya) Mindaugas Kuzminskas – Tadas Sedekerskis Baskonia (İspanya) Domantas Sabonis Sacramento Kings (NBA) Donatas Motiejunas AS Monaco (Fransa) Azuolas Tubelis Rytas Vilnius (Litvanya)
MEKSİKA
Oyuncu Kulüp Paul Stoll Libertadores de Queretaro (Meksika) Isael Silva Long Beach State Beach (NCAA) Joshua Ibarra Plateros de Fresnillo (Meksika) Karim Rodriguez Astros de Jalisco (Meksika) Ivan Montano Piratas de Los Lagos (Ekvator) Fabian Jaimes – Israel Gutierrez Dorados de Chihuahua (Meksika) Gabriel Giron Jr. Libertadores de Queretaro (Meksika) Moises Andriassi Astros de Jalisco (Meksika) Karim Lopez Joventut Badalona (İspanya) Irwin Avalos Plateros de Fresnillo (Meksika)
PORTO RİKO
Oyuncu Kulüp Joe Alvarado New Orleans Pelicans (NBA) Devon Reed Santeros de Aguada (Porto Riko) Gian Clavell Prometey Slobozhanske (Ukrayna) Tremont Waters Gigantes de Carolina (Porto Riko) Jordan Howard Osos de Manatí (Porto Riko) Stephen Thompson Vaqueros de Bayamón (Porto Riko) Isaiah Pineiro Zunder Palencia (İspanya) Aleem Ford Piratas de Quebradillas (Porto Riko) Chris Ortiz Osos de Manatí (Porto Riko) Ysmael Romero Mets de Guaynabo (Porto Riko) Arnaldo Toro VEF Riga (Letonya) George Conditt IV Gigantes de Carolina (Porto Riko)
ANGOLA
Oyuncu Kulüp Childe Dundao Petro de Luanda (Angola) Selton Miguel South Florida Bulls (NCAA) Aginaldo Neto Petro de Luanda (Angola) Geron Goncalves Petro de Luanda (Angola) Luis Pereira – Braz Macachi – Abou Gakou Petro de Luanda (Angola) Joao Fernandes Sporting CP (Portekiz) Eduardo Francisco SL Benfica (Portekiz) Bruno Fernando Atlanta Hawks (NBA) Silvio De Sousa Aris (Yunanistan) Jilson Bango Zaragoza (İspanya)
BAHAMALAR
Oyuncu Kulüp DeAndre Ayton Portland Trail Blazers (NBA) Franco Miller Florida Gulf Coast Eagles (NCAA) Travis Munnings Pau-Lacq-Orthez (Fransa) Buddy Hield Philadelphia 76ers (NBA) V.J. Edgecombe Baylor Bears (NCAA) Donnie Freeman Syracuse Orange (NCAA) Eric Gordon Phoenix Suns (NBA) Lourawls Nairn Jr. Bowling Green Falcons (NCAA) Kentwan Smith Lulea (İsveç) Deyton Albury Queens University Royals (NCAA) Sammy Hunter Akron Zips (NCAA) Jarauan Burrows Andrezieux-Boutheon (Fransa)
FİNLANDİYA
Oyuncu Kulüp Jacob Grandison – Andre Gustavson Karhu Basket (Finlandiya) Mikael Jantunen Paris Basketball (Fransa) Severi Kaukiainen – Miro Little Utah Utes (NCAA) Alexander Madsen – Edon Maxhuni – Miika Muurinen Sunrise Christian High School (ABD) Olivier Nkamhoua – Remu Raitanen – Sasu Salin – Elias Valtonen CB Granada (İspanya)
LÜBNAN
Oyuncu Kulüp Omari Rasulala Spellman KGC (Güney Kore) Amir Saoud Al Riyadi (Lübnan) Jad Khalil C.S. Sagesse (Lübnan) Karim Zeinoun Al Riyadi (Lübnan) Sergio El Darwich Beirut Club (Lübnan) Ali Mansour Al Riyadi (Lübnan) Ali Haidar Beirut Club (Lübnan) Karim Raphael Ezzedine C.S. Sagesse (Lübnan) Youssef Khayat Bowling Green State University (NCAA) Hayk Gyokchyan Al Riyadi (Lübnan) Ali Mezher Beirut Club (Lübnan) Gerard Hadidian C.S. Sagesse (Lübnan)
POLONYA
Oyuncu Kulüp Aleksander Balcerowski Panathinaikos AKTOR Athens (Yunanistan) Aleksander Dziewa Hamburg Towers (Almanya) Andrzej Mazurczak King Szczecin (Polonya) Michal Michalak PAOK Thessaloniki (Yunanistan) Igor Milicic Tennessee (NCAA) Andrzej Pluta Arka Gdynia (Polonya) Mateusz Ponitka – AJ Slaughter Dreamland Gran Canaria (İspanya) Jeremy Sochan San Antonio Spurs (NBA) Michal Sokolowski Dinamo Banco di Sardegna Sassari (İtalya) Jaroslaw Zyskowski Trefl Sopot (Polonya) Przemyslaw Zolnierewicz King Szczecin (Polonya)
İSPANYA
Player Team Santi Aldama Memphis Grizzlies (NBA) Dario Brizuela FC Barcelona (İspanya) Lorenzo Brown Panathinaikos AKTOR Athens (Yunanistan) Alberto Diaz Unicaja Malaga (İspanya) Rudy Fernandez Real Madrid (İspanya) Usman Garuba Golden State Warriors (NBA) Juancho Hernangomez Panathinaikos AKTOR Athens (Yunanistan) Willy Hernangomez FC Barcelona (İspanya) Sergio Llull Real Madrid (İspanya) Xabi Lopez-Arostegui Valencia Basket (İspanya) Juan Nunez ratiopharm Ulm (Almanya) Jaime Pradilla Valencia Basket (İspanya)